EŞİNİZİN ANNE VE BABASINDAN DOLAYI SAĞLIK ÖZRÜ TAYİNİ İSTEYEBİLİR MİSİNİZ?

EŞİNİZİN ANNE VE BABASINDAN DOLAYI SAĞLIK ÖZRÜ TAYİNİ İSTEYEBİLİR MİSİNİZ?

Sizden Gelenler:
Polis memuru olarak çalışmaktayım. Eşim annesine bakmakla yükümlü, fakat sosyal güvencesi yok benim mazeret durumu tayinim olur mu?

Cevabımız:
Eşinizin annesinin hastalığı sebebiyle, sağlık mazeretine bağlı olarak tayin mümkün değildir.

Emniyet Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 37.maddesi:

” Personelden, görevli bulunduğu bölgede kalmasının kendisini veya eşini ya da çocuklarından birinin sağlık durumunu tehlikeye sokacağını, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden veya üniversite hastanesinden, özel üniversite hastanesi hariç, alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler yer değiştirme istediğinde bulunabilirler.”

Mezkur hükümden de anlaşılacağı üzere sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak tayinlerde bakmakla yükümlü olunan kişiler açıklanmış ve sınırlı olarak belirtilmiştir. Bu kişiler dışında bir yakınınızın sağlık problemleri dolayısıyla sağlık mazeretine bağlı olarak yer değişikliği talebinde bulunulamaz. Sizin de, eşinizin annesinin sağlık durumu dolayısıyla tayin hakkınız bulunmamaktadır.


GSM: 0 546 657 155 0
www.memurlarhukuk.net
bilgi@memurlarhukuk.net