23 yaşındaki Polis memuru Emin Kaya'nın intiharında flaş gelişme: 2 amire soruşturma

23 yaşındaki Polis memuru Emin Kaya'nın intiharında flaş gelişme: 2 amire soruşturma

İlk atandığı görev yeri olan İzmir Çeşme'de iki buçuk yıldır çalışan polis memuru Muhammed Emin Kaya, 15 Ocak tarihinde beylik tabancasıyla evinde intihar etti. Polis Muhammed Emin Kaya'nın intiharına gidilen süreçte iddiaya göre şunlar yaşandı:

BİR OPERASYONLA BAŞLADI

Önceki mayıs ayında dilencilere yönelik bir operasyon gerçekleşti ve savcılığın talimatıyla dilencinin üzerinden çıkan 315 TL'ye el konuldu. Muhammed Emin Kaya ise o gün izin günü olmasına rağmen yardım etmek amacıyla sivil kıyafetleriyle polis amirliğine geldi. O sırada masanın üzerinde bulunan delil poşetindeki 315 lirayı, karakola giren çıkan çok sayıda kişinin olmasından ve karakolda çelik kasa veya kilitli bir dolap bulunmamasından dolayı kaybolmaması amacıyla yanına alarak cebine koydu. Fakat parayı, eve giderken cebinde unuttu ve paranın sahibi şahıs polis amirliğine gelince olay duyuldu.

AÇIĞA ALINDI

Yaşananların üzerine hakkında idari soruşturma başlatılarak, Polis memuru Muhammed Emin Kaya açığa alındı. İzmir'de 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde zimmet suçundan açılan kamu davasında M. Emin Kaya, beraat etti. Ancak mahkeme, hırsızlık suçundan Kaya'ya 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Emin Kaya yargılanma sürecinde 6- 7 ay kadar açıkta kaldı.

HAKARETE UĞRADIĞI İDDİA EDİLDİ

Ve 13 Aralık tarihinde beraat de ettikten sonra aynı görevine edilen genç polis memuru Muhammed Emin'in hakkında yürütülen ihraç talebi içeren idari soruşturma ise devam ettirildi. Açığa alınmasından ve mahkemenin aleyhine hüküm vermesinden sonra depresyonda girdiği belirtilen M. Emin Kaya, yine iddia edilenlere göre bu süreçte baskı, mobbing ve şeflerinin hakaretlerine maruz kalmak durumunda bırakıldı.

Polis memuru Muhammed Emin Kaya'nın babası Ahmet Kaya olayın peşini bırakmadı ve oğlunun ölümünden sorumlu tuttuğu emniyet müdürü G.A. ile komiser yardımcısı İ.B. hakkında 'hakaret', 'görevi ihmal', 'ölüye hakaret' ve 'intihara yönlendirme' suçlarından, İzmir Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Başsavcılık da iddialar üzerine emniyet müdürü ve komiser yardımcısı hakkında 'başkasını intihara yönlendirme' suçundan soruşturma başlattı.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/gundem/2020/02/12/polisin-intihariyla-ilgili-2-amir-hakkinda-sorusturma-baslatildi


GSM: 0 546 657 155 0
www.memurlarhukuk.net
bilgi@memurlarhukuk.net